Hlavná stránka Ponuka nehnuteľností O nás Zoznam kancelárií Makléri CLUB 21 Pre developerov Vzdelávanie Kariéra Franšíza Sprievodca predajom nehnuteľností Sprievodca kúpou nehnuteľností Kontakt

Sprievodca predajom nehnuteľnosti

Sprievodca predajom nehnuteľnosti

Rozhodnutie predať a presťahovať sa

Predať Váš domov a presťahovať sa je veľmi emocionálne rozhodnutie. Pokiaľ venujete dostatok času výberu toho pravého realitného odborníka, môže sa celá transakcia stať príjemným a vzrušujúcim zážitkom.

Predať: áno či nie?

Dôvodov, prečo predať Vašu nehnuteľnosť, môže byť mnoho: nová práca, túžba po zmene životného štýlu, či túžba bývať na lepšej adrese; dôvody sú tak jedinečné, ako ste Vy sami. Existujú však i dôvody nehnuteľnosť nepredávať. Ak hľadáte napríklad vyšší komfort bývania, môže byť lepšou variantou rekonštrukcia Vášho súčasného domova, než sťahovanie. V niektorých prípadoch je možné namiesto predaja zvážiť i možnosť prenájmu Vášho bytu a vyhľadanie nájomného bývania vo Vami zvolenej lokalite. Skúsený realitný maklér zanalyzuje súčasnú situáciu na trhu a pomôže Vám zvoliť správnu variantu. Ste dostatočne zaneprázdnení Vašou prácou, rodinou a ďalšími povinnosťami? Prenechajte predaj Vašej nehnuteľnosti odborníkovi, ktorý zaistí hladký priebeh celého obchodu. Neponáhľajte sa. Porozprávajte sa s viacerými maklérmi CENTURY 21 a vyberte si toho, s ktorým sa cítite najlepšie.

Plánovanie predaja1.krok: Plánovanie predaja

Predaj nehnuteľnosti je možno najväčšia finančná transakcia Vášho života a pre človeka, ktorý nie je zbehlý v právnych a obchodných záležitostiach, by bolo veľmi riskantné sa do tejto transakcie púšťať samostatne. Zvoliť správne marketingové nástroje, vyjednať optimálnu cenu, ošetriť a časovo na seba naviazať podpis zmlúv, vyplatenie peňazí a odovzdanie nehnuteľnosti vyžaduje mnoho skúseností a znalostí.

Nájsť si skúseného a preškoleného odborníka v realitách by teda malo byť jasnou voľbou.

Venujte jeho výberu dostatok času, vyhodnoťte jeho skúsenosti a zázemie a overte, že je špecializovaný na Vašu lokalitu.

Prečo stále viac klientov volí exkluzívnu formu spolupráce?

1) Jedinečnosť ponuky zaručuje, že bude ponúkaná za maximálnu možnú cenu. 
Pokiaľ jednu ponuku ponúka viac subjektov (realitných maklérov), začínajú si umelo konkurovať a často bezdôvodne tlačia na znižovanie ceny. Prečo? Pretože v prípade, že nehnuteľnosť ponúka viac maklérov, má šancu predať len ten, ktorý ju ponúkne za najnižšiu cenu. Ale Váš záujem – predávajúceho – je presne opačný! Zverte teda nehnuteľnosť jedinému, starostlivo vybranému maklérovi a máte zaistený maximálny príjem z predaja.

2) Zaistíme pre Vás predaj v najrýchlejšej možnej dobe.
Výhradná zmluva uzatvorená s maklérom CENTURY 21 neznamená, že Vašu nehnuteľnosť predáva jediný maklér. Vďaka prepracovanému systému referenčnej spolupráce, kde všetci makléri vzájomne zdieľajú ponuky a dopyty, môže kupujúceho zaistiť ktorýkoľvek maklér z ľubovoľnej pobočky CENTURY 21.

3) Pokiaľ je rovnaká nehnuteľnosť ponúkaná viacerými realitnými maklérmi na jednom inzertnom mieste (ako tomu býva v prípade neexkluzívnej spolupráce), často to vedie ku zmäteniu kupujúceho.
Informácie jednotlivých maklérov sa môžu líšiť, rôzna môže byť aj nimi ponúkaná cena. Takých ponúk si spravidla záujemcovia o kúpu nevšímajú, pretože nie sú schopní sa v nich zorientovať.

4) Exkluzívna zmluva znamená, že máte jedinú kontaktnú osobu, s ktorou riešite všetky otázky spojené s predajom.
Len takto sú jasne nastavené práva, povinnosti a predovšetkým zodpovednosť Vášho makléra.

5) Jediný predávajúci maklér zároveň znamená, že sa všetky dopyty na Vašu nehnuteľnosť schádzajú na jednom mieste.
Vďaka tomu má maklér (a spolu s ním aj Vy) dokonalý prehľad o záujme potenciálnych kupujúcich a presný obrázok o tom, za akú cenu je možné Vašu nehnuteľnosť predať.

6) Aj pri výhradnej spolupráci so CENTURY 21 máte možnosť si nehnuteľnosť predávať sami a v prípade, že nájdete kupca, získate výraznú zľavu z provízie.
Všetok servis spojený s prevodom zaistí maklér.

7) Našim exkluzívnym klientom garantujeme predávanie pravidelného reportu, v ktorom informujeme o priebehu predaja.
Tento report od svojho makléra obdržíte minimálne raz týždenne, prípadne podľa dohody.

8) Pri výhradnom zastúpení významne šetríme Váš čas, keďže môžeme lepšie plánovať prehliadky a následné jednania so záujemcami o kúpu.
Na prehliadky pozývame len klientov, ktorých sme dopredu preverili.

9) Maklér, ktorý predáva na základe výhradnej zmluvy, má výrazne väčší rozpočet na marketing Vašej nehnuteľnosti na trhu.
Informujte sa u Vášho makléra na marketingové bonusy, ktoré poskytujeme exkluzívnym klientom.

Marketing a predaj2.krok: Vytvorenie marketingového plánu

Pri predaji nehnuteľnosti sa používa hneď niekoľko marketingových stratégií. Väčšinu práce realitného makléra CENTURY 21 nemusí predávajúci vnímať, napriek tomu zahrňuje zásadné činnosti, ktoré majú za úlohu upozorniť na Vašu nehnuteľnosť maximum kupujúcich klientov.

Jedná sa o:
– telefonáty a emailovú korešpondenciu s dopytujúcimi klientmi,
– usporiadanie dní otvorených dverí,
– jednanie so záujemcami o kúpu,
– komunikáciu s tými, ktorí reagovali na inzerciu,
– aktualizácia a propagácia ponuky na internete a mnoho ďalších aktivít.

Pri tvorbe marketingového plánu Vám maklér na základe svojich skúseností a praxe doporučí optimálne marketingové kanály pre predaj Vašej nehnuteľnosti. Vieme, že úspešný marketing je založený na kombinácii inzercie vo veľkých, celoštátnych médiách s inzerciou lokálnou, úzko zameranou na lokalitu predávanej nehnuteľnosti.

Navrhnutý marketingový plán si pred jeho spustením samozrejme vzájomne odsúhlasíte.

Monitoring3.krok: Vytvorenie Porovnávacej trhovej analýzy (PTA)

Jednou z kľúčových úloh makléra CENTURY 21 je pomôcť majiteľovi nehnuteľnosti správne nastaviť predajnú cenu.

Obdobie, kedy je nehnuteľnosť na trhu nová a neopozeraná, je totiž pre jej predaj najvhodnejšie. Z toho dôvodu sa snažíme nastaviť správnu cenu od prvého okamihu, kedy nehnuteľnosť na trh uvedieme.

Pre určenie ideálnej predajnej ceny, resp. pásma, v ktorom by sa cena mala pohybovať, používajú naši makléri jedinečný nástroj – Porovnávaciu trhovú analýzu (PTA). Pri spracovaní PTA pracuje maklér s najaktuálnejšími dátami z realitného trhu. Najväčší vplyv na cenu budú mať realizované predaje vo Vašej oblasti, ktoré maklér získa z našej obsiahlej databázy uskutočnených transakcií.

Zohľadní vek a stav Vašej nehnuteľnosti, lokalitu, občiansku vybavenosť okolia, časovú os predaja (teda do kedy je potrebné predaj realizovať) a v neposlednom rade i aktuálnu situáciu na realitnom trhu.

Spracovanú PTA Vám maklér odovzdá, okomentuje a ponechá na schválenie.

Ihneď po odsúhlasení predajnej ceny uvedie maklér nehnuteľnosť na trh, presne podľa vypracovaného marketingového plánu.
Predaj môže začať.

Prehliadka nehnutelnosti4.krok: Prehliadka Vašej nehnuteľnosti

Hoci predávaná nehnuteľnosť bola a stále je Vaším domovom, naším spoločným cieľom je teraz presvedčiť kupujúceho o tom, že by mohla byť i jeho domovom.

Najdôležitejšie je, aby nehnuteľnosť bola čistá a uprataná, to sa týka predovšetkým kuchyne a kúpeľne. Ďalej je vhodné zbaviť sa prebytočných vecí a nábytku, aby izby pôsobili priestranne. Pokiaľ je Vaša nehnuteľnosť vymaľovaná výraznými farbami, odporúčame ju premaľovať do svetlých odtieňov, aby oslovila širšiu skupinu kupujúcich. Preveďte drobné opravy, a to ako v interiéri, tak v prípade rodinných domov, i na fasáde, či v záhrade.

Kupujúci sa na prehliadke musí cítiť ako doma. Preto odporúčame pred prehliadkou uvariť kávu, ktorá nehnuteľnosť príjemne rozvonia a navodí atmosféru rodinnej pohody.

Vyjednavanie obchodu5.krok: Vyjednávanie obchodu

Kupujúci málokedy ponúkne za nehnuteľnosť rovnakú cenu, akou je cena inzerovaná. Buďte trpezlivý. Predávajúci i kupujúci chcú to isté – previesť vlastníctvo nehnuteľnosti.

Vyjednávanie o obchodných podmienkach predaja je ale niekedy zdĺhavé a náročné. A práve tu sú nepostrádateľné vyjednávacie schopnosti Vášho makléra CENTURY 21.

Konečné rozhodnutie, či ponuku prijať či odmietnuť, je ale vždy na Vás.

Ako náhle sú obe strany dohodnuté na základných podmienkach predaja, Váš maklér spíše s kupujúcim rezervačnú zmluvu a vyberie od neho rezervačný depozit – potvrdenie jeho záväzného rozhodnutia kúpiť Vašu nehnuteľnosť.

Kúpne zmluvy pre Vás pripravujeme v spolupráci s vybranými právnymi kanceláriami. Ako náhle sú dohodnuté všetky náležitosti kúpnej zmluvy, vyzve maklér CENTURY 21 Vás i kupujúceho na schôdzku ohľadom podpisu tejto zmluvy. Keď je kúpna zmluva podpísaná, podá ju Váš maklér na katastrálny úrad. Vlastníctvo nehnuteľnosti je ale prevedené až v deň, kedy katastrálny úrad rozhodne o povolení vkladu vlastníckeho práva, a to so spätnou platnosťou ku dňu podania návrhu na vklad vlastníckeho práva.

Popredajný servis6.krok: Servis po predaji

Dokončením právnej stránky prevodu vlastníctva ale pre makléra CENTURY 21 práca nekončí. Vieme, že i v tejto fáze Vás čaká ešte veľa práce, v ktorej chceme našim klientom pomôcť.

Je potrebné sledovať dátum, kedy dôjde k prevodu vlastníckeho práva na Katastri nehnuteľností, keďže na tento okamih môžu byť naviazané ďalšie kroky, ako je vyplatenie kúpnej ceny a odovzdanie nehnuteľnosti. Pri odovzdávaní nehnuteľnosti spracujeme odovzdávajúci protokol, na ktorého základe odovzdáte kupujúcemu kľúče od nehnuteľnosti.

S predajom nehnuteľnosti sú spojené i určité daňové povinnosti. Odsledujeme za Vás termín pre podanie priznania k dani z prevodu nehnuteľnosti, pomôžeme Vám s jeho vyplnením a zaistíme Vám vyhotovenie znaleckého posudku pre účely spomínanej dane. Pomôžeme s prevodom energií na nového majiteľa a v prípade potreby i s doprovodnými službami, ako je sťahovanie, vypratanie a podobne.

Kontrolny formular7.krok: Kontrolný formulár

Otázky, ktoré je vhodné si zodpovedať, než začnete predávať nehnuteľnosť:

 • Viazne na nehnuteľnosti záložné právo?
 • Viazne na nehnuteľnosti vecné bremeno?
 • Pokiaľ áno, viete, ako je možné takú nehnuteľnosť predať?
 • Je nehnuteľnosť zaťažená exekúciou?
 • Je nehnuteľnosť zaťažená právom nájmu tretích osôb?
 • Existuje na nehnuteľnosti predkupné právo tretích osôb, či už zmluvné alebo zo zákona?
 • Viete, aké sú ceny aktuálne ponúkaných podobných nehnuteľností vo Vašej lokalite?
 • Poznáte ceny skutočne predaných podobných nehnuteľností vo Vašej lokalite?
 • Viete, ako najlepšie pripraviť nehnuteľnosť na predaj?
 • Viete, akým spôsobom osloviť maximum potenciálnych kupujúcich?
 • Viete, koľko bude stáť inzercia?
 • Máte pripravenú argumentáciu pre vyjednávanie s kupujúcim o výške kúpnej ceny?
 • Máte pripravenú rezervačnú zmluvu?
 • Viete, kam a v akej výške sa bude skladať rezervačný poplatok?
 • Viete, kto pripraví kúpnu zmluvu?
 • Viete, kto pripraví návrh na vklad kúpnej zmluvy do Katastra nehnuteľností?
 • Viete, kedy a ako Vám bude vyplatená kúpna cena?
 • Viete, ako zaistiť, že vlastnícke právo k nehnuteľnosti nebude na kupujúceho prevedené skôr, než kupujúci zaplatí kúpnu cenu?
 • Viete, kedy a na základe akých skutočností dôjde k odovzdaniu nehnuteľnosti?
 • Viete, kto uhradí poplatky za vyhotovenie zmlúv, notárske poplatky, správne poplatky atď.?
 • Viete, ako a kde previesť zmluvy s dodávateľmi energií (plyn, elektrina, voda atď.) na kupujúceho?
 • Viete, kto pre Vás spracuje odhad pre účely dane z prevodu a koľko to bude stáť?
 • Poznáte dátum splatnosti dane z prevodu a jej výšku?
 • Viete vyplniť priznanie k dani z prevodu?