Sprievodca kúpou nehnuteľností

Centrála Century21 Slovakia

T: 0905 551 561

E: c21@c21.sk

Kontaktovať kanceláriu

Meno:
Email:
Tel. číslo:

Cesta k Vašemu novému domovu je kľukatá: Váš maklér CENTURY 21 Vám pomôže s výberom a pripraví Vás i na vyjednávanie o kúpe Vašej vysnenej nehnuteľnosti.

Kupujeme nehnuteľnosť

Kúpa nehnuteľnosti je chytrá investícia do Vašej budúcnosti. Či už ste nováčikovia na trhu a kupujete svoju prvú nehnuteľnosť, alebo ste v tomto odbore skúsený, možno práve teraz prichádza najlepší čas na kúpu.
Na počiatku Vášho hľadania Vám maklér CENTURY 21 popíše jednotlivé kroky celého procesu a zmierni tak napätie okolo celej transakcie – možno najväčšia finančná transakcia Vášho života. Maklér CENTURY 21 je profesionál, ktorý Vás prevedie na ceste k Vašemu novému domovu.

Mnoho dôvodov na kúpu

Vlastniť nehnuteľnosť so sebou prináša mnoho výhod. Okrem toho, že investície do nehnuteľností sú dlhodobo považované za najistejšiu formu uloženia peňazí, je potrebné vidieť i iné, nevyčísliteľné úžitky. Bývať „vo svojom“, mať možnosť si nehnuteľnosť upravovať podľa seba, chovať domácich miláčikov bez ohľadu na obmedzení od Vašeho prenajímateľa, to všetko dáva Vám a Vašej rodine pocit stability a bezpečia, ktoré v nájomnom byte nezažijete.
Je jedno, z akého dôvodu sa plánujete sťahovať. Maklér CENTURY 21 Vám pomôže pri stanovení priorít vo vyhľadávaní, poradí s výberom vhodnej lokality a pridá mnoho užitočných rád, ktoré pri hľadaní nového domova využijete.

Ako začať?

Predtým, ako začnete s vyhľadávaním vhodnej nehnuteľnosti, musíte zvážiť svoju situáciu. Vyplatí sa nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Aký je Váš úverový rámec pre prípadnú kúpu, a teda, aka drahá by mala byť kupovaná nehnuteľnosť? Ktorá banka Vám poskytne hypotéku za najlepších podmienok? Maklér CENTURY 21, v spolupráci se CENTURY 21 Financial Services, Vám bude pri odpovediach na tieto otázky vhodným poradcom.

Hľadanie nehnuteľností

Hľadanie ihly v kope sena

Keď už poznáte svoj rozpočet, môžete se vrhnúť na to najdôležitejšie: stanovenie priorít pri Vašom výbere. Maklér CENTURY 21 s Vami na prvej schôdzke vyplní tzv. „Formulár prianí a potrieb“, v ktorom si s Vami ujasní otázky okolo výberu lokality, typu nehnuteľnosti, vybavenia atď.

V spolupráci s Vašim CENTURY 21 maklérom rozhodnete hlavne o následujúcom:

Lokalita a občianska vybavenosť – 24 hodín denne žijúci bulvár alebo tichá, slepá ulička? Rušný stred veľkomesta alebo ospalé predmestie? Máte malé deti a je pre Vás dôležitá blízkosť školy, škôlky či detského ihriska? Ste zvyknutý každý deň chodiť behať a potrebujete vhodné terény vo Vašom okolí? Zvážte, ako vyzerá bežný deň vo Vašej rodine a prispôsobte tomu výber vhodnej lokality.

Typ nehnuteľnosti – hľadáte rozľahlé sídlo, malý domček alebo byt? Jedná sa o miesto, kde budete trvale žiť, víkendovú chatu či chalupu, alebo kupujete nehnuteľnosť ako investíciu k následnému prenájmu?

Novostavba alebo staršia nehnuteľnosť – pokiaľ mate radi modernú architektúru s minimálnymi nárokmi na údržbu, tak bývanie v novostavbe je pre Vás to pravé. Alebo naopak uprednostňujete tradičné domy a byty a bavia Vás drobné práce domáceho majstra? V tom prípade zvoľte druhú variantu.

Vybavení – je pre Vás balkón nutnosťou? Potrebujete nutne pivnicu alebo iné skladovacie priestory? Neviete si predstaviť život bez bazénu? Mate nejaké nároky ohľadom poschodí, v ktorom chcete žít?

TO VŠETKO SÚ OTÁZKY, NA KTORÉ BY STE SI MALI ODPOVEDAŤ SKÔR, NEŽ ZAČNETE SO SAMOTNÝM VYHĽADÁVANÍM.

Jednoduché vyhľadávanie nehnuteľností

Prvotný prieskum na internetu môžete urobiť Vy sami, alebo ho za Vás môže urobiť maklér CENTURY 21.
Pred dohodnutím samotnej prehliadky kontaktujte svojho makléra a preberte s ním pre a proti jednotlivých ponúk. Dohodnite si s Vašim maklérom, ktoré dni a časy prehliadok Vám vyhovujú a zbytok môžete nechať na ňom.
Maklér CENTURY 21 zostaví program prehliadok a na všetky pôjde osobne s Vami. Vďaka svojim skúsenostiam objaví i možné skryté problémy navštívenej nehnuteľnosti, alebo naopak poradí, ako jednoduchou úpravou drobné „vady na kráse“ odstrániť.
Neoceniteľným pomocníkom Vám bude maklér CENTURY 21 pri vyjednávaní s predávajúcimi, prípadne ich realitným maklérom v okamžiku, keď sa rozhodnete pre kúpu konkrétnej nehnuteľnosti. Spolu so svojim maklérom pripravíte cenovú ponuku, ktorá bude závisieť na niekoľkých faktoroch: súčasná situácia na trhu, konkurencia v danej lokalite a Vaše finančné možnosti, resp. výška úveru, ktorý Vám banka poskytne.
Je možné, že pred definítivnou dohodou o podmienkach predaja prebehnú ešte ďalšie jednania medzi Vami a predávajúcimi.
To je pre makléra CENTURY 21 celkom bežná záležitosť a celým procesom Vás profesionálne prevedie. Ešte pred definítivným potvrdením Vášho záujmu o kúpu s Vami preštuduje rezervačnú zmluvu a vysvetlí všetky jej body.

Možností financovania

V období medzi podpisom rezervačnej zmluvy a kúpnej zmluvy máte čas doriešiť financovanie. Už skôr ste si overili, že úver v potrebnej výške dostanete – teraz ide o to, dosiahnuť čo najlepších podmienok.
Naši profesionálni makléri CENTURY 21 Financial Services sú nezávislí a spolupracujú so všetkými bankami a stavebnými sporiteľňami na trhu. Finančných produktov je mnoho, a tak práve vďaka nezávislosti na určitej banke sú makléri schopní vybrať Vám produkt banky alebo stavebnej sporiteľne, ktorý sa najlepšie hodí pre financovanie Vášho zámeru.
Maklér je klientovi k dispozícií i po získaní hypotéky. CENTURY 21 neustále sleduje trh hypotekárnych produktov. V dobe konca fixačného obdobia Vás maklér informuje o možnostiach, ako Vašu hypotéku zľavniť.

Aké existujú typy hypoték?

• Hypotéka môže byť účelová, kedy financie musia byť preukázateľne použité na financovanie kúpy, výstavby, či rekonštrukcie nehnuteľnosti
• Neúčelová, tzv. Americká hypotéka, u ktorej banke nepreukazujete účel, na ktorý sú finančné prostriedky vynaložené, úrokové sadzby sú ale v tomto prípade vyššie
• Refinancovanie a konsolidácia Vašich úverov a pôžičiek
• Hypotéka na kúpu bytu v družstevnom vlastníctve
• Úver na rekonštrukciu a zateplenie domov SVB/BD
• Hypotekárny úver bez dokladovania príjmu
• Hypotekárny úver pre zahraničných klientov
• Hypotéka pre podnikateľov

Proces žiadosti o hypotéku

Tento proces vyžaduje čas, odborné znalosti, prehľad na veľmi dynamickom trhu hypotekárnych úverov a taktiež istú skúsenosť. Žiadosti a vybavovanie hypoték patrí medzi úlohy, ktoré v CENTURY 21 Financial Services zamestnávajú množstvo odborníkov. Naši makléri Vám pomôžu osloviť banku, nájsť správny produkt, zohnať potrebné dokumenty a vyjednať výhodné podmienky.

Základnými dokumentami pre vybavenie hypotekárneho úveru sú:
• osobné doklady (OP, pas, apod.)
• žiadosť o úver
• potvrdenie príjmu
• snímok z katastrálnej mapy
• kúpnu či budúcu kúpnu zmluvu
• nadobúdacie tituly
• stavebné povolenie alebo ohlásenie stavebných prác (pre výstavbu, rekonštrukciu)
• ocenenie nehnuteľnosti

Uzavretie obchodu

Konečne je všetko pripravené k podpisu kúpnej zmluvy a jej vloženie na kataster nehnuteľností. Váš maklér s Vami dohodne termín podpisu kúpnej zmluvy u notára. Nezabudnite si so sebou zobrať preukaz totožnosti a akékoľvek ďalšie doklady a materiály, na ktoré Vás upozorní Váš maklér. Po podpise zmluvy pre Vás práca s prevodom končí. Maklér CENTURY 21 ešte vloží podpísané kúpne (a prípadne záložné) zmluvy na príslušný kataster nehnuteľnosti a zariadi všetko okolo úschovy a bezpečnej výplaty kúpnej ceny predávajúcemu.

Popredajný servis

Po podpise kúpnej zmluvy nasleduje záverečné stretnutie, kedy predajca predáva nehnuteľnosť kupujúcemu. Realitný maklér Vám s prevzatím nehnuteľnosti napomáha a pripraví preberací protokol, ktorý s Vami a predávajúcim prejde bod po bode. Pokiaľ je všetko v poriadku, prichádza ta hlavná časť – konečne získavate kľúče od svojho nového domova!
Náš maklér Vám pomôže i s prevedením energií a služieb, zaistí, aby bola včas uhradená daň z prevodu nehnuteľnosti a v prípade potreby a Vašeho záujmu zaistí poistenie, sťahovanie, upratanie, maľovanie a podobné služby. Pokiaľ ste kúpili nehnuteľnosť ako investíciu za účelom následného prenájmu, postaráme sa rovnako i o čo najrýchlejšie vyhľadanie nového nájomcu.

Na čo si dať pozor pri výbere nehnuteľnosti

Právne a finančné otázky

Viazne na nehnuteľnosti vecné bremeno?
Pokiaľ áno, viete, ako je možné previesť vlastníctvo takejto nehnuteľnosti?
Je nehnuteľnosť zaťažená exekúciou?
Je nehnuteľnosť zaťažená právom nájmu tretích osôb?
Existuje na nehnuteľnosť predkupné právo tretích osôb, či už zmluvná alebo zo zákona?
Má predávajúci doriešené všetky vlastnícke vzťahy k predávanej nehnuteľnosti?
Viete, aké sú ceny aktuálne ponúkaných nehnuteľnosti vo Vašej lokalite?
Poznáte ceny skutočne predaných nehnuteľností vo Vašej lokalite?
Máte pripravenú argumentáciu pre vyjednávanie s predávajúcim o výške kúpnej ceny?
Poznáte najvýhodnejší spôsob zaplatenia kúpnej ceny (hotovosť, úver, stavebné sporenie)?
Vyhľadali ste najvýhodnejšieho finančného partnera?
Viete, kto Vám spracuje odhad pre účely bankového úveru?
Máte pripravenú rezervačnú zmluvu?
Viete, kam a v akej výške se bude skladať rezervačný poplatok?
Viete, kto pripraví kúpnu zmluvu?
Viete, kto pripraví návrh na vklad kúpnej zmluvy do Katastru nehnuteľností?
Máte dohodnutý termín podpisu kúpnej zmluvy?
Viete, kedy a ako sa budú predávajúcemu vyplácať peniaze?
Viete, ako zaistiť, že Vaše peniaze nebudú vyplatené predávajúcemu skôr, ako budete zapísaný ako vlastník nehnuteľnosti?
Viete, kedy a na základe akých skutočností dôjde k odovzdaniu nehnuteľnosti?
Viete, kto uhradí poplatky za vyhotovenie zmlúv, notárske poplatky, správne poplatky atď.?
Viete, ako sa zaistiť pre prípad, že predávajúci neuhradí daň z prevodu nehnuteľnosti?
Viete, ako a kde previesť zmluvy s dodávateľmi energií (plyn, elektrina, voda atď.) z predávajúceho na Vás?

Tato stránka používa cookies, pre Váš lepší užívateľský zážitok Rozumiem Viac informácií